
Rendes közgyűlés három hónap után
Három hónap telt el az utolsó rendes közgyűlés óta, ennyi ideje nem adhatott be ellenzéki képviselő előterjesztést, nem kérhetett felvilágosítást és napirend után sem szólalhatott meg semmiféle közügyben. Ilyen szervezeti és működési szabályzatot írt magának a Szövetség az MSZP-ért és a DK-ért frakció, így vezetik a várost.
Gratulálok Sási Zoltán törzszászlósnak, aki az Év Rendőre Díj kitüntetettje lett, és Berényi János tűzoltó századosnak az Érd Közbiztonságáért és Tűzbiztonságáért Díj elnyeréséért!
Rögtön leírom viszont a tegnapi közgyűlés abszolút mélypontját, én tényleg azt hittem, hogy rosszul hallok a bölcsődék éves beszámolójáról szóló napirend alatt. Horváth Zoltánné megbízott intézményvezető szóbeli kiegészítésében a fél éve megnyitott Rozsnyói utcai Manóliget bölcsődéről többek között elmondta, hogy nem mindenhol tudják öntözni az udvaron a fákat, nincs árnyékolás és nagyon szeretnének a bölcsőde kapujának tetejére egy ráhajtható zárat, meg gombot a kilincsre, hogy ne tudják a gyerekek kinyitni a kaput. Erre a polgármester biztosította, hogy ha kell hozzá, hogy a kapu kérdése megoldódjon, keressék meg.
Komolyan kérdezem, mi folyik ebben a városban? Egy fél éve megnyitott, zsír új intézményben fél éve nem zárható a kapu és a polgármester kell hozzá, hogy rákerüljön egy filléres fémdarab, de ehhez a közgyűlésen kell segítséget kérnie a bölcsődének?
A válasz igen, pontosan így működik a város, sehogy.
Ezek után már kedvem sem volt megemlíteni, hogy ha a Szociális Gondozó Központ beszámolójában olyanokat olvasunk, hogy „kritikus terület az idősek bentlakásos otthona”, mert hogy nincsenek gondozók az idősotthonban, vagy hogy a „gyermekjóléti ellátórendszert érintő munkaerő-elvándorlás oka a környező települések magasabb bérezése”, akkor ugyan miért nem a szociális munkában dolgozók bérfejlesztése valósul meg, helyette bőven milliós fizetésért miért Tóbiás Józsefet, az adófizetőket 50 millió forinttal átverő volt MSZP-elnököt veszik fel pályáztatás és szaktudás nélkül „szakterületi koordinátornak”, azaz árnyék intézményvezető-helyettesnek?
Írok majd róla külön, megvannak végre a válaszok a jóember alkalmazásával kapcsolatban. Nem különösebb spoiler, hogy természetesen erről is hónapok óta hazudik a városvezetés.
A beszámolók sora egyébként lényegében békés, szokatlanul érdeklő légkörben telt. Megköszöntük a rendőrség, a tűzoltóság, a polgárőrség, a Sirius, a Fészek, a Szocgondozó és a szakrendelő munkáját. Csak felsorolásképpen említem meg kérdéseimet, hozzászólásaimat néhány beszámolóval kapcsolatban.
- Már a rendőrség 2024-es beszámolójának elfogadásakor is a traffipaxok beszerzéséről és kihelyezéséről beszélgettünk, eltelt egy év, és ugyanaz (is) volt a téma. Nyilván nem azon múlt, hogy a rendőrség a tervezett helyszíneket engedélyezte, engedélyztette-e, a beszerzés nem történt meg azóta sem.
- Ismét jeleztem, hogy az Érd-Sóskúti fennsík fenyő állománya kifejezetten rossz állapotban van. Az aszály, a szárazság rendkívüli mértékben megviseli a fákat, ezért ismét felhívtam a figyelmet, hogy tényleg eszébe ne jusson senkinek tüzet gyújtani a fennsíkon! Ezt Rózsa Gábor katasztrófavédelmi kirendeltségvezető annyiban is megerősítette, hogy ez nemcsak a fennsíkra igaz, a felhalmozott és meggyulladó illegális hulladék halmok is lényegében folyamatos feladatot jelentenek a tűzoltók számára. Nem mellesleg mától országos tűzgyújtási tilalmat is elrendeltek, ami teljesen indokolt.
- A polgárőröknek megköszöntem a téli ételosztásban való részvételüket, a Fundoklia környékének kitakarítását (ezért jár a köszönet a városrendészeknek is!), illetve hogy sokadszor számíthattunk rájuk a legutóbbi, a Dongwha szennyezése miatt szervezett sóskúti tüntetésen is.
- A Romics 2025-ös beszámolójából két lényeges részt emeltem ki. Egyrészt, hogy a több mint 250.000 ellátott esethez képest mindössze 66(!) betegpanasz érkezett az intézményhez, tehát érdemes értékén kezelni ezt az arányt és nem facebook kommentekből megpróbálni leszűrni, hogy milyen szakmai munka folyik az intézményben. A másik pedig, hogy kiderült, hogy a városnak van egy 2024 óta rendezetlen 4 milliós tartozása az intézmény felé a védőnői helyiségek működtetésének ki nem fizetése miatt, aztán a Szövetség az MSZP-ért és a DK-ért frakció lenullázta a szakrendelő önkormányzati támogatását, sőt egy 60 milliós pályázati maradványösszeget sem sikerült elkölteni, inkább visszafizették ezt az összeget. Hiába tiltakozik ellene a polgármester, a tények, azok bizony tények.
A többség elfogadta a zárszámadást, én arra a 280 milliós pályázati pénz visszafizetésre kérdeztem rá, amit nem tudtam hova tenni, hogy miféle „vízelvezetés” (a szótól is kiráz a hideg) projekt lehetett? Nos, kiderült, hogy ez az a Modern Városok Programban elképzelt nyugati tározó (a Tárnoki út legvége), amiről alpolgármesterként minden igyekezetem ellenére évekig nem sikerült kiderítenem, hogy mennyi pénz van rá, hogy megcsinálhassuk. Most legalább kiderült, ezt is visszafizeti a város.

És ha már a remekül sikerült projektekről beszélünk, külön kérdésemre elhangzott, hogy a KEHOP zöld és kék infrastruktúra fejlesztésére kiírt uniós pályázatról is lemaradt Érd. Először kiszálltak a Tárnokkal és a környező településekkel közös Benta-projektből, aztán lemaradtak az eredeti és a meghosszabbított határidőről is. Nem tudom hányszor, hányféleképpen jeleztem, hogy erre figyeljenek oda, nem sikerült. Ahogy a közgyűlésen is elmondtam, nem az a baj, hogy ha egyébként tényleg kiváló szakemberek, jó tartalommal készítenek pályázati anyagokat, hanem az, hogy elmegy a város mellett az élet (a nem működés, ugye).
A nyugati tározó MVP projekt lett volna, visszafizetés lett belőle. Bekerült a KEHOP „csomagba”, be sem adták. Most várják, hogy biztos lesz olyan pályázat, amire be lehet adni. Mint a kutya vacsorája.
De ugyanez a Daróczi utcai kereszteződéssel. A VEKOP-ra érkezett forrásból nem sikerült (súlyos milliárdokat fizetett vissza a város, érdemes végignézni a 2025-ös zárszámadás 5. mellékletének 21. oldalát: K84 sorok), most a TOP PLUSZ keretből lesz újabb próbálkozás. Ami értelemszerűen százmilliós nagyságrendben fogyasztja a keretet, veszi el a helyet más lehetséges kivitelezések elől.
Szintén a zárszámadással kapcsolatos, hogy a Környezetvédelmi Alapban tavaly bentragadt 270 millió forint (ez legalább nem veszik el, még elkölthető), ami ismét tökéletesen mutatja a városvezetés hozzáállását a környezetvédelemhez. Némi zöldrefestést leszámítva nem érdekel senkit és nem is foglalkoznak vele.
Ugyanilyen látlelet a variálás a virágzó érdi porta kiírás kategóriáival. Az okirathamisító Harmat Ákos kiszedte volna az utcafrontot a díjazott kategóriák közül, ám saját frakciótársa, Csengeri Attila, aztán a Gazdasági és Fenntarthatósági Bizottság Csépán István vezetésével olyan módosítót adott be, amivel mégiscsak maradhat. Konkrétan szánalmas volt, amikor Harmat előadta, hogy kíváncsian várja a módosítókat (mondom, a saját frakciótársaitól). Ügyesen egyeztette ezt is.
Tudjanak róla, hogy emelkednek a térítési díjak, bohózatba fulladt az Érdi Digitális Emlékezetközpont (kissé nagyívű elnevezés) létrehozása, lesz viszont továbbra is német nemzetiségi óvoda (csupán formális, technikai döntés kellett hozzá) és némi támogatáshoz jutott az Érdi VSE, a Spartacus és a polgárőrség.
Felvilágosításkéréseimre kerek perec kiderült, hogy „aszfaltozási program” nem létezik. Van egy utcajegyzék (valahol), hogy mely utcákat szeretnék burkolni, némelyiket fel is mérték, de semmiféle konkrétan megfogható programot nem tudok sem én, sem más képviselő mutatni egyetlen – jogosan – érdeklődő lakónak sem. Teljesen esetleges, hogy mely utca, mikor kerül sorra, sorra kerül-e egyáltalán. Ezért kértem, hogy ne nevezzék az ad hoc aszfaltozásokat programnak, mert a város lakói ezt kérik – joggal -számon. Jó hír viszont a Könyves Kálmán utcának, hogy elkészült az utca felmérése, még az is lehet, hogy egyszer leburkolják (én már egyetlen határidőt le nem írok).
Aztán írásban kértem választ azokról az intézkedésekről, amiket a város tesz az aszály okozta szárazságban a közterületi fák és növények életben tartása érdekében, illetve arról, hogy miként lehetne beszüntetni az illegális hulladékgyűjtést a városban. A megafonos autók sem engedélyt nem kérnek a hangos bemondós „reklámra”, sem hulladékszállítási, vagy -kezelési engedéllyel nem rendelkeznek, a nem hasznosítható szemetet meg ki tudja hova szállítják. Azaz éppen hogy tudjuk, mi szedjük ki a bokrok közül, meg a mezők széléről.
Elmondtam még a véleményem a vágatlan májusról (ennek lenne értelme, ha nem előzte volna meg a vágatlan április és a vágatlan március is, illetve ez is lényegesen több, mint egy jópofa zöldrefestés, vagy egy kampánytrükk, hogy miként ússza meg a város a zöldfelületek karbantartását), illetve tudtam még pár mondatot elhadarni a biológiai szúnyoggyérítésről, de ezekről a témákról szeretnék majd részletesebben írni.
Innen folytatjuk a jövő héten. Újabb rendes közgyűlés lesz, sűríteni kell, különben nem lenne meg az évi legalább nyolc rendes közgyűlés, úgyhogy most egy hónap alatt lesz három. Igen, én is röhögök.