Városháza
Évzáró közgyűlés sok hiányérzettel

Évzáró közgyűlés sok hiányérzettel

Az év utolsó közgyűlése számomra javarészt a meg nem történt dolgok miatt lesz emlékezetes, illetve a Fidesz / Szövetség Érdért egységfrontról, ha a közvélemény, a nyilvánosság nem tájékoztatása a cél.

Még a múlt héten küldtem el a városi Környezetvédelmi Alap felhasználásáról szóló rendelet újraírásáról szóló, illetve a városi fakataszter elkészítésének elhatározásáról szóló előterjesztéseket, amik sajnos nem kerültek a mai közgyűlés napirendjére sem. A korábban elhangzott ígérettel ellentétben ugyanígy járt a fás szárú növények védelméről szóló rendelet, illetve a korábban tervezetthez képest a közösségi költségvetés keretei között megvalósítandó projektekről szóló döntés is. Az újabb ígéret szerint januárra kerültek át, utóbbi témáról viszont még lesz szó lentebb.

Mivel törvény tette kötelezővé, lesz végre tervtanács Érden is. Felvetéseimre, miszerint ki kellene nyitni a döntéshozatalban való részvételt a civilek, a helyi közösségek képviselői előtt, illetve nyilvánossá kellene tenni az üléseket, felemás/elzárkózó válaszok érkeztek, de utóbbi lehetőségét megfontolják. Próbáltam behozni a diskurzusba, hogy a városi főkertésznek igenis lenne tennivalója a tervtanácsban is, fogadókészség a pozíció létrehozására viszont most sem mutatkozott. Persze megszavaztam, hogy jöjjön létre a tervtanács, de ebben a formájában ez csak kezdeti lépésnek elegendő.

Lassan talán elindulnak a város számára rendelkezésre álló források a TOP Plusz pályázati keretben, ma arról döntöttünk, hogy ennek érdekében (egy kormányzati döntésnek köszönhetően bármilyen verseny mellőzésével) a Pro-Régió pályázati céggel hoz létre Érd konzorciumot. Illetve megszavaztuk saját forrás biztosítását két folyamatban lévő EU-s pályázatunk esetén. Hogy ez utóbbiakkal a Fidesznek mi baja lehetett (mindkét esetben nemmel szavaztak), az sosem fog kiderülni. Talán a projektek témája bánthatja őket, hiszen mind a városi környezetben alkalmazható vízmegtartó megoldások, mind a városi biológiai sokféleség (ez a két téma) kizárólag ördögtől való lehet.

Az igazi bohózat aztán a Sport Kft. felügyelőbizottsági tagjainak megválasztásakor következett. Merészeltem felvetni, hogy a kijelölt bizottsági tagok nevén és a politikai alku tényén kívül ugyan tudhasson meg többet a nyilvánosság a jelöltek kvalitásairól, előképzettségéről, ha már a város költségvetéséből közpénz százmilliók elköltésének a felügyelete lesz a feladatuk. A felvetést követő színpadias hiszti és megsértődés helyett egyszerűbb lett volna egy-egy szakmai önéletrajzot csatolni, de ezt sem a Fidesz, sem a Szövetség Érdért nem tartotta indokoltnak. Azzal, hogy a kapott válaszok nem oszlattak el minden kételyt, azzal még finoman is fogalmazok. Nézzék meg a közvetítésnek ezt a részét (itt 51.50-től), sokat elárul a közgyűlés többségének demokráciafelfogásáról.
Mondanom sem kell, így a felügyelőbizottsági tagok megbízását nem tudtam támogatni.

Természetesen továbbra is együttműködik a város Tárnokkal a hajléktalan-ellátás és a házi jelzőrendszeres segítségnyújtás terén, elfogadtuk továbbá a Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíjakat, így 2025-ben is tízmillió forint értékben kap majd ösztöndíjat majdnem 50 érdi hallgató.

Az „Egyebek” napirendi pontban az alábbiakról kértem felvilágosítást:

1, A Romicsra – örömtelien – felkerült napelemes rendszer és a korábban beszerzett orvosi/informatikai eszközök értéke összesen 180 millió forint. A rendelkezésre álló pályázati keretösszeg viszont 260 millió volt, mi lesz a fennmaradó 80 millió forint sorsa? > Ez ügyben a város fut a pénze után, további eszközbeszerzésre költenék, de lejárt a határidő, így ez már olyan, mint a kutya vacsorája. Érthetetlen.

2, A LIME roller-megosztó közterülethasználatra vonatkozó szerződése továbbra is lóg a levegőben, lassan ünnepeljük a három éves évfordulót. > Továbbra sincs meg.

3, Az M7 bővítésével kapcsolatban lejárt a tervek elkészítésére szánt határidő, lassan ildomos lenne megosztani a lakossággal, az érintett ingatlanok tulajdonosaival, hogy mire számítsanak. > Januárban megtörténhet.

4, A József téren a napokban történt baleset miatt egyrészt kellene pótolni a kidöntött fákat, másrészt a károkozót felelősségre kell vonni, harmadrészt pedig mielőtt valaki a játszótérre hajt be, bármilyen komolyabb baj megelőzése érdekében a tér forgalmát alapvetően kellene újragondolni (5 éve mondom). > Nyitottság lenne rá, konkrétum nem hangzott el.

Végül pedig a közösségi költségvetésről. Azt ugyan elhiszem a polgármesternek, hogy számára ez fontos téma, viszont változatlanul azt állítom, hogy el akarják szabotálni. November végéig állt rendelkezésre két hónapnyi idő az érdiek számára, hogy a versenyben maradt javaslatokra szavazzanak, hogy mit valósítson meg a város a közösségi költségvetés keretei között. Ebben a két hónapban nemcsak az érdi média maradt néma az ügyben, de a városvezetői facebook oldal is hallgatott. Ahogy nem történt meg azóta a szavazás eredményének ismertetése (ugye, mely projektek kapták egyáltalán a legtöbb szavazatot?), el sem kezdődött a legtöbb szavazatot kapott projektek beárazása (120 millió forint keretösszegig kellene a nyertes javaslatokat megvalósítani), illetve nem kaptam arra sem választ, hogy a ki a felelőse a közösségi költségvetés, az eljárás folytatásának? Ezt is majd januárban…
Annyit azért jeleznék, hogy tudomásom szerint a titkolózás ellenére is érkezett a projektjavaslatokra nagyjából 1500 szavazat, ennél pedig nem sokan kaptunk több szavazatot az egyéni körzetet nyert képviselők közül sem.

Balla Imre keserű írását itt olvashatják a közösségi költségvetésről, magáról a folyamatról pedig ezen az oldalon találnak meg mindent.

Közgyűlések szempontjából ez az év véget ért, folytatás januárban.