Októberi közgyűlés, új nézőpontból
Teljesen más szögből és nézőpontból, azaz független képviselőként és az utolsó széksorban ülve vettem részt Érd MJV októberi közgyűlésén. Nem mondom, hogy nem volt üdítő bármilyen frakciókötöttség nélkül megszólalni, de azt sem tagadom, hogy érdi viszonyok között azért még szokatlan az ellenzéki szerep. Hiszen eddig amikor választáson indultam, akkor a város vezetésére készülő alakulat tagjaként mindig – simán – nyertem. De ezen túlvagyunk, ugorjunk.
A napirendek vitája során a csatornarendelet módosításával ugyan egyetértettem, tehát támogattam, hogy szélesedjen a jogosultak köre, azt viszont kénytelen voltam megjegyezni, hogy nem szerencsés, ha a képviselők felesleges plusz körök futására kényszerülnek, mert nem kapjuk meg áttekinthető módon a jogszabálymódosításokat. Az alakuló ülésen is úgy szavaztunk a Szervezeti és Működési Szabályzatról, hogy rajtam kívül senkinek nem tűnt fel, hogy mennyire kényelmetlen úgy követni a megváltozott normaszöveget, hogy a közgyűlési anyagba, csak a megváltozott szövegrészek kerülnek fel. Sem az nincs ott, hogy miről mire változik egy-egy szövegrész, sem az egységes szöveg, amiről szavazunk. Most is ez történt, ezért azt kértem, hogy mindig egységes szerkezetben legyen látható, amivel teendőnk van. Nem tudom megállni, hogy ne jegyezzem meg, hogy a három(!) fős Fidesz frakció egyébként nem szavazta meg a csatorna hozzájárulásról szóló könnyítést.
A közgyűlésről készült felvételen mindez 17.17 –től látható.
Egy nemrégiben létrejött alapítvány, a Hármas Kötelék kíván feladatellátási szerződést kötni a Gondozó Központtal. Támogatott lakhatást fognak biztosítani 6 (aztán terveik szerint 12) fő számára, akik már most is a Habilitációs Központ gondozottjai, az alapítvány a nappali ellátás térítési díját fogja fizetni. Az alapítvány mögött álló személyek nem ismeretlenek a Habi számára, hiszen korábban önkéntes akciókat szerveztek, több alkalommal támogatták tevékenyen a központ munkáját és az itt a napjaikat töltő srácokat. Hozzászólásomban kizárólag arra hívtam fel a figyelmet, hogy egy frissen induló alapítvány esetén lehetnek váratlan akadályok, ezért a lehetőségekhez képest kövessük nyomon, hogy az érintett ellátottak – főleg, ha egyre idősebb szüleik után magukra maradnak – minden tekintetben rendezett körülmények között kapjanak segítséget, támogatást.
A megszólalásom 28.50-től tekinthető meg.
Elfogadtuk a nyári napközis táborról szóló beszámolót, ahol megjegyeztem, hogy a tábor évről-évre közmegelégedésre működik a Szociális Gondozó Központ szervezésében. Mind a férőhelyek száma, mind a kihasználtság, mind a térítési díjak tekintetében elégedettek lehetünk, idén pedig már 26 középiskolás teljesített közösségi munkát a tábor lebonyolítása során. Egyedül Aradszki képviselő csinált magából bolondot néhány éve, amikor két zacskó gyümölccsel felszerelkezve próbalta eljátszani, hogy elégtelen lenne az étkezés minősége a táborban.
Az iskolai körzetekről szóló előterjesztés nem is tudom hányadszorra hívta fel a figyelmet – nagyon is helyesen – a Móra Iskola méltatlan helyzetére, azt viszont nem értettem, hogy miként szavazhatnak úgy a képviselők iskolai körzetekről, ha nem kapják meg, hogy azok hogy is néznek ki? Csodáltam, hogy az új képviselők közül – pártállástól függetlenül – senkinek nem volt kérdése a körzethatárokkal kapcsolatban, pedig ha ránéznek a Térinformatikára, akár még lehetett is volna. Bár megkérdezni sajnos senkitől, mert a tankerület sokadjára sem vette a fáradtságot hogy bármilyen szinten képviseltesse magát a város közgyűlésén.
Ezt itt mondtam el, 37.08-tól.
Az önkormányzatok életében a felvilágosítás kérés tölti be a parlamenti interpelláció szerepét, azaz a képviselők ebben a formában kérdezhetnek a polgármestertől, de akár a bizottságok elnökeitől is. Két témában éltem ezzel a lehetőséggel.
Az első kérdésem arra vonatkozott, hogy ki fog a városházán környezetvédelemmel foglalkozni? Ezt a részt különösen érdemes megnézni a közgyűlésről szóló közvetítésben (45.52-től ezen a linken), nem szeretnék senki helyett következtetéseket levonni, de egyetlen felvetésemre sem kaptam megnyugtató (több esetben bármilyen) választ. Pedig ez a kérdés égető, ha nem születik a város (és a bolygó) előtt álló kihívásokra azonnali hatékony válasz, óriási bajban leszünk. Részben már vagyunk is. Terjedelmi okokból ennek a témának egy külön posztot szánok, ezért a második kérdéssel folytatom. Ami arról szólt, hogy mikor és milyen formában indul meg a városi parkolási rendszer kidolgozása? Mert a jelenlegi állapot tarthatatlan, viszont egy fizetőparkolási rendszer bevezetése sem megy varázsütésre. A zónák határainak kijelölése, a forgalmi adatok, a magánparkolókkal (volt buszpályaudvar, bevásárló áruházak, stb.) való összehangoltság (ne toljuk át se ide, se oda az autókat), a lakótelepen és a kijelölt zónákban, azok határán élők jogos igényei mind-mind figyelembe veendő szempontok. A városközpontban a kisvállalkozások és a bankfiókok érdeke az, hogy ügyfeleik megállhassanak előttük, a fizetős zónában élők viszont továbbra is díjmentesen tárolnák az autóikat az utcán. Ezért vetettem fel, hogy kezdődjön meg a munka, amire csak részben kaptam választ. Abban nem kételkedek, hogy nyitott kapukat döngetnék, hiszen pontosan tudom, hogy a városvezetés többsége egyetért a szándékkal, de hogy mikor lesz bármilyen konkrét előrelépés, arról nem nagyon tudtunk meg semmit.
A felvételen itt látható ez a napirendi pont, 57.10-től.
Az egyebek napirendi pontban az alábbi kérdéseket tettem fel és ezekre az alábbi válaszokat kaptam a polgármestertől.
1, A „fehér út” leaszfaltozását óriási baklövésnek, sőt bűnnek tartanám, erről és számos egyéb kérdésről még folytatni kell az egyeztetések a HÉSZ, illetve a Településterv elfogadását megelőzően. > Az egyeztetésnek még zajlanak, folytatódnak.
2, A körzetben számos szilárd burkolatot nélkülöző utca (Könyves Kálmán, Regéci, Bihari, Kálmán, tovább nem is sorolom) rendelkezik „ígérvénnyel” az aszfaltozásra. > Nem állnak rendelkezésre források, ha az iparűzési adó járási elosztásával valóban többlet bevételekhez jut a város, folytatódni fognak az aszfaltozások.
3, Mit kell tennem, hogy elkészüljön a Martinovics utcai gyalogátkelőhely a Szent István úton? > Hitelfelvételt követően benne lesz a tervezésre kerülő átkelőhelyek csomagjában.
4, Mikor és hova fognak kikerülni az ígért traffipaxok, lesz-e lehetőség javaslatot tenni, a tervezett helyszíneket véleményezni? > Nyár óta egy helyben jár a törekvés, ami a rendőrséggel közösen valósulna meg, de lesz lehetőség helyszíneket javasolni.
5, A Folyondár utcában a játszótér mellett került sor egy egészen botrányos elbirtoklásra (egyelőre kísérletre). Egy állami, egyébként zöldövezeti besorolású telket kerített el egy szomszéd, azóta saját parkolóként használja, egy önkormányzati, szintén zöldövezeti telken keresztül behajtva. A probléma egy igazi esettanulmány, hogy miféle országban élünk, a hivatal ismeri a problémát, de sok tekintetben meg van kötve a keze. Én is oda fogok figyelni rá, mert több elképesztő részlete van a történetnek, ami további kérdéseket is felvet persze.
Folytatás pedig majd novemberben!