Rendkívüli közgyűlés márciusban
Kevés napirendi ponttal, de parázs szóváltásokkal telt a rendkívüli közgyűlés. Van 2024-es költségvetése a városnak, akkumulátor ügyben pedig ismét megtettük, ami tőlünk telt – kár, hogy a Fidesz ismét nem volt partner abban, hogy ez igazán hatékony lehessen.
Néhány napja értékeltem Aradszki András pálfordulását, aki eddig hallgatott az akkumulátorgyarmatosítás ügyében, most viszont a Fidesz civil pénzekből kampányoló polgármesterjelöltjével közösen kezdeményeztek helyi népszavazást – Érden. A közgyűlési vita magját az az elképzelésünk adta, hogy követhettük volna a sóskúti példát. Hiszen a képviselők közül hatan beadtuk betűre ugyanazt a kérdést, amit Aradszkiék, így a helyi népszavazás törvényi szabályai alapján, ha a népszavazást kezdeményező két állampolgár visszavonja a kérdését, a képviselőké lesz érvényes, amihez nem szükséges aláírásokat gyűjteni, így lényegesen gyorsabban és egyszerűbben lebonyolítható. Nem mellesleg ebben az esetben az önkormányzati és EP szavazás napjára is kitűzhető lett volna, nagyjából 15 millió forintot megspórolva a város pénzéből.
A vitában elmondtam, hogy ugyan meglehetősen képmutató az eddig sunnyogó – és az érdi lakossági fórumon a sóskúti beruházással kapcsolatban magából bohócot csináló – országgyűlési képviselő kezdeményezése, de ha ezek szerint közös az akarat, akkor legyen a helyi népszavazás útja a lehető legegyszerűbb. Ugyan nem volt helyi népszavazás Sóskúton 2020-ban, Gödön, Iváncsán, Komáromban, Debrecenben, Fóton (még sorolhatnám), a Fidesz pedig sorra kaszálja el a helyi és országos népszavazási kezdeményezéseket, de mi biztosan nem leszünk akadálya egy érdi referendumnak. Mégha közgyűlési határozatunk is van róla, hogy nem engedünk akkumulátorgyárat (bontót, feldolgozót) a város területére. Amit a helyi Fidesz frakció egyébként nem támogatott.
Felkínáltuk tehát a legjobb esélyt egy érvényes és eredményes népszavazásnak, arra számítva, hogy a június 9-i szavazáson egyébként is sokan vesznek részt, így azzal összekötve el lehet érni a kellő számú szavazatot.
Nagy kár, hogy némi huzavona után kiderült, hogy a Fidesz nem a népszavazást tartja fontosnak, hanem az azt megelőző aláírás-, azaz adatgyűjtést, hiszen egy hosszabb szünetet követően, a Fidesz frakció nem támogatta a kezdeményezést. Pedig volt Bács Istvánnak egy kifejezetten előremutató javaslata, miszerint az összes közgyűlési képviselő jegyezze közösen a beadott kérdést, de frakciója tagjainál ez nem talált egyetértésre. Kénytelen voltam tehát megállapítani, hogy míg Sóskúton ugyanezt az utat járták be a sóskúti civilek – mondjuk ők nem adatgyűjtést akartak csinálni a helyi népszavazásból, hanem a bőrükről van szó -, az érdi Fideszt az adatbázis építése érdekli, nem a helyiek véleménynyilvánítása.
Változatlanul érvényes tehát, hogy Érdre egyetlen csapat akart akkumulátorgyárat hozni: ez 2018-ban a Fidesz volt. A Fidesz volt, akik sorra kaszáltak el a helyi és országos népszavazási kérdéseket, a kiemelt beruházásokkal pedig szintén a Fidesz veszi el a lehetőséget a helyi népszavazások elől. A Fidesz követte el azt a gerinctelenséget, hogy az LMP által beadott és a Kúria által átengedett, a kiemelt beruházási törvényre vonatkozó országos népszavazási kérdés hatására megszüntette a kiemelt beruházásokról szóló törvényt. Úgy, hogy a rendelkezéseit változatlan formában emelte át az építészeti törvénybe. Az ez utóbbira vonatkozó és a Nemzeti Választási Bizottságtól zöld utat kapó újabb LMP-s kérdést pedig éppen Lázár János támadta meg, így ismét a bíróságé a döntés.
A napirend során a(z egyik) megszólalásom itt nézhető vissza (1:43:03-tól).
A költségvetés vitája T. Mészáros András személyeskedő one man show-ja lett, abban az egyben viszont igaza volt a szokásos csúsztatásokat és rágalmakat ismételgető képviselőnek, hogy ilyen színvonaltalan felszólalásokra nem nagyon figyelünk. Ismét elhangzott az Elvirával kapcsolatban az a teljes tévedés, hogy egy akkumulátorgyár, vagy bármilyen ipari övezet által okozott környezeti terhelés mellett a génbank tovább működhetne. Ahogy kénytelen voltam abbéli örömömet is kifejezni, hogy az iparűzési adóra épülő településfinanszírozási zsákutca – a termőföldek, a zöldterületek feladásának melegágya – lelkes propagálóját szerencsére már a sajátjai sem kívánják újra a városra ereszteni.
Azon viszont sokadjára is csak ámulok, hogy az érdi Modern Városok Programról nemhogy nem hallgat mélyen az előző garnitúra, de saját maguk hozzák elő újra és újra. Egy olyan programot, aminek zászlóhajójának kivitelezése (Papi földek) során T. Mészáros Andrást foglalkoztatás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt marasztalták el, a Bács féle óvoda-felújítások miatti 70 millió forintnyi támogatás visszafizetésnek nem lett felelőse, az aláírás pillanatában több százmilliós hiánnyal induló projekteket alig tudtuk megmenteni, végül pedig a Köznevelési Centrum (ma már Teleki Iskola) kivitelezése során elkövettek egy olyan barbárságot, mint a „fehér út”.
Szóba került persze az utak állapota is, e tekintetben sem először emlékeztettem a Fidesz képviselőit, hogy Aradszki András közgyűlési felkérést kapott a legendás közbenjáró képessége bevetésére egy érdi útprogram finanszírozási hátterének megszerzésére, ám ez szokás szerint elmaradt.
A napirend vitájában a megszólalásom itt tekinthető meg (3:11:40-től).
Folytatás a márciusi rendes közgyűlésen, onnan már úgy számolunk vissza június 9-ig, hogy 3-2-1, ennyi ülésünk lesz ugyanis a választásig.