
Gyorselemzés a választásról
Készítettem egy kis összeállítást a vasárnapi, a nagy többség és számomra is váratlan eredményt hozó szavazásról, Pest megye 1. sz. választókerületéről. Igyekeztem a lehető legtárgyilagosabban fogalmazni, de objektív elemzésnek azért nem biztos, hogy tekinthető. Kicsit vélemény, kicsit elemzés.
Városvezetőként szomorúan voltam kénytelen megállapítani, hogy az ellenzék ugyan szűken nyert Törökbálinton és simábban Diósdon, de simán kikapott Érden (4%-kal) és a három legkisebb településen. Sóskúton 51:34 arányban. Hiába vitte el Törökbálinton 9:7 arányban a szavazóköröket a Fidesz, itt 11 szavazattal összességében ellenzéki győzelem született. Nem túlzás tehát, hogy a városban változatlanul kiegyenlítettek az erőviszonyok.
Az Érden kívüli 35 szavazókörből mindössze 15-öt nyert meg az ellenzék, Érden is csak 18-at a 48-ból (egy szavazókört még számolnak). Legalább 50%-ot Aradszki András 13 szavazókörben ért el, Bősz Anett mindössze kétszer. A legjobb szavazóköri eredményét a Fidesz Érd Ófaluban érte el (59,3%), az ellenzék Törökbálinton (58,57%). Nincs mit szépíteni, Aradszki András számszerűen és százalékban is jobb eredményt ért el, mint 2018-ban. Abban nincs meglepetés, hogy (Fenyves-)Parkvárosban egyértelmű ellenzéki előny maradt, de minden más érdi városrészben kormánypárti győzelem született.
Diósdon a nyolc szavazókörből hat ellenzéki győzelem 3,43% előnyt hozott, ami egy kicsivel kevesebb, mint amennyivel Aradszki András megnyerte a teljes választókörzetet (3,5%). Tárnokon szűk ellenzéki siker a hétből mindössze két szavazókörben született (a 4-esben és 5-ösben), egyébként az ellenzéki önkormányzat ellenére is sima Fidesz győzelemnek volt szemtanúja a település. Van tehát mire odafigyelni a települések vezetőinek.
A “meglepetéscsapat”, a Mi Hazánk csak a három legkisebb településen érte el az 5%-ot a választókörzetben, némi (csak némi) gyógyír, hogy ha Érden múlik, a szélsőjobb nem jut be a parlamentbe. A Kutyák csupán tíz szavazókörben győzték le a Mi Hazánkat (kizárólag Érden és Törökbálint fordult ilyen elő), két szavazőkörben pedig döntetlenre végeztek velük.
Ismét beigazolódott, hogy a civil szavazóknál aligha van fontosabb, de ideje végleg leszámolni a független civil indulók esélyeinek mítoszával. Persze akadnak olykor kivételek, de most a független Asztalos Éva kizárólag Dombosvárosban (saját önkormányzati választókörzetében) tudott érdemben beleszólni a versenybe, itt 3. lett és az ő szavazataival az ellenzék itt fordíthatott volna. Csak itt. Talán nem bántom meg a hölgyet, ha azt mondom, hogy a helyi közéletben teljesen ismeretlen Ignáth Kitti (MKKP) simán verte Asztalos Évát mindenhol máshol, kivéve Törökbálint kettő és Érd Dombosvároson kívüli 8 további szavazókörében. Bár marginálisak, egy-két szavazatnyiak a különbségek, de a még ismeretlenebb Megoldás Mozgalom még ismeretlenebb jelöltje is legyőzte a független indulót 13 szavazókörben, ebből négy helyen még Érden is.
Végül két érdekesség a szavazókörökből. Érd 44-es szavazókörzetében (M7 menti utcák Parkvárosban) szavazategyenlőség alakult ki a két esélyes jelölt között, és ez volt az egyetlen szavazókör a teljes választókörzetben, ahol a kamupárt egyetlen szavazatot sem kapott.
Törökbálint Tükörhegyen (11-es szavazókör) pedig a választókörzettől jelentősen eltérő eredmények születtek. Nemcsak hogy itt érte el az ellenzék a legjobb eredményét, de harmadik lett a Kutyapárt, a Mi Hazánk pedig a kamupárttal holtversenyben utolsó helyen végzett.
Így futunk tehát neki a következő négy évnek.
(Az adatok saját gyűjtés a valasztas.hu egyéni jelöltekre adott szavazatai alapján. Ha valamit elszámoltam, elnéztem volna, elnézést.)