
Egyeztetésre hívjuk a szakmai szervezeteket a szociális törvény tervezett módosítása miatt
Mai, budapesti sajtótájékoztatómon arról beszéltem, hogy a kormány egy salátatörvénybe rejtve kíván kivonulni a szociális biztonságért felelős szereplők közül, természetesen bármiféle társadalmi, vagy szakmai egyeztetés nélkül módosítva a szociális törvényt.
A felvétel itt tekinthető meg:
https://www.facebook.com/lehetmas/videos/630289278830368/
Az elhangzottak pedig itt olvashatóak:
Az október végén előterjesztett és a szociális területet is érintő salátatörvény szerint a kormány a szociális biztonság megteremtésben az egyént teszi legfőképpen felelőssé és az államnak csak legutolsóként, a család (hozzátartozók), az önkormányzatok és az egyházak (karitatív szervezetek) után van bárminemű felelőssége.
A tervezet indoklásában úgy hivatkoznak a szubszidiaritásra, hogy az önkormányzatok egyre kevesebb támogatásban részesülnek annak érdekében, hogy el tudják látni akár alapvető szociális feladataikat is.
Egyre mélyül a szociális válság Magyarországon, amire természetesen ez a salátatörvény sem ad választ. Éppen ellenkezőleg, a kormány ki akar bújni a felelősség alól.
A jelenlegi szabályozás ugyanis egyenlő arányban nevezi meg a szociális ellátások feltételeinek biztosításában felelősként az egyént, a családot, a helyi közösségeket, az államot, illetve a helyi önkormányzatokat. Ennek megváltoztatására nincs szükség, hiszen az összes szereplőnek ugyanakkora felelőssége van a szociális biztonság megteremtésében.
Az államnak igenis feladata lenne a gondoskodás, hogy esélyt teremtsen minden egyes állampolgárának a szociális szükségletek egyenlő kielégítésére. Ezzel szemben, micsoda arcátlanság a „Magyarország biztonságát szolgáló egyes törvények módosítása” (T/1620) címszó alatt éppen a szociális biztonságot veszélybe sodorni?!
Az LMP – Magyarország Zöld Pártja az állam elsődleges feladatai közt látja a szociális biztonság megteremtését! Ezért követeljük, hogy:
- Vonják vissza a szociális törvény módosítását!
- Szűntessék meg a törvényben előirányozott gondoskodási sorrendet és jelölje meg saját magát az állam, mint legfőbb felelőst, legfőbb gondoskodót!
- Ne az egyénekre terheljék a felelőséget, járjon minden állampolgárnak alapjogon a szociális biztonság!
- Legyen egyértelmű, nyílt a kommunikáció, legyen megfelelő a tájékoztatás! Azaz történjen érdemi társadalmi és szakmai egyeztetés a törvény módosításáról!
Hiába érinti ugyanis a Semjén és Pintér miniszterek által beterjesztett gyalázat a társadalom legszélesebb rétegeit, a társadalmi és szakmai egyeztetés – szokás szerint – teljes egészében elmaradt.
Ha az állam kimenekülne a szociális biztonság megteremtéséért felelősek köréből, erről igazán érdemes lenne nemzeti konzultációt indítani. Még ha nem is a Rogán és a haverok plakátkampányaira elégetett milliárdok formájában.
Ezt a törvényt – megint csak szokás szerint – sunnyogva, összecsapva alkották meg, lábbal tiporva a társadalmi egyeztetésre vállalt nemzetközi kötelezettségeinket is.
Mindannyian látjuk, tapasztaljuk, hogy a társadalmi és szakmai egyeztetés intézménye gyakorlatilag megszűnt a NER Magyarországán. Az éjszaka benyújtott és a „bátor emberek” által már másnap, vakon megszavazott törvénykezés mellőz bármiféle egyeztetést az érintettekkel, a szakmai vagy civil szervezetekkel, illetve általában a szélesebb nyilvánossággal.
Ezért az LMP most megteszi ezt a kormány helyett és kiküldjük véleményezésre a most elkészült törvénytervezetet
- a szociális szakmában dolgozó, a szociális szférát képviselő szervezeteknek,
- a szakszervezeteknek, szakmai érdekképviseleteknek,
- a lakhatással, a gyermekvédelemmel, fogyatékosüggyel foglalkozó szervezetek számára,
- a nyugdíjasok szervezetei számára, illetve
- a fenntartóknak (azaz az önkormányzatoknak és az egyházi szervezeteknek), valamint
- a szociális munkásokat és szociálpolitikusokat képző intézményeknek is.
Hiszen valamikor az érdekegyeztetés, a társadalmi vita a magyar demokrácia egyik legnagyszerűbb vívmánya volt, kötelességünk mindent megtenni, hogy ne vesszen örökre a feledés homályába.